esmaspäev, 9. märts 2020

Minu ilus 5-lapseline elu Ameerikas- mida selleks tuli teha?

Pildistas Triin Künnapas
Ja ongi nii- varsti saan täpselt nii kirjutada. Eeldusel, et lennukid kuu aja pärast ikka sõidavad...

Nimelt on täitumas plaan, mida juba tükk aega oleme nokitsenud. Mõte, mis algas täiesti hoopis teistsugustest sündmustest. Tulemus on aga see, et umbes kuu aja pärast oleme teel USAsse. Kogu perega. Kõigi 5 lapsega.

Jaaa, enamus neist pole kunagi lennukiga lennanud ja see, kes on, ei mäleta sellest midagi. See on üligigamega äge plaan ja samas... hirmutav ikka ka. Nii hakkangi siin blogis ka kirjutama, et kuidas meil kogu projekt õnnestub.


Mida oleme praeguseks teinud? 

1) Passid- juba eelmisel sügisel tegime kogu perele passid ära. See oli päris naljakas, sest nüüd on MTA büroodes fotode tegemiseks masinad, mis sinuga räägivad. Christian (5a) oli kõige rohkem hädas, sest masin ütles: ,,Astu vasakule, astu paremale, tõuse kõrgemale, ära liiguta, astu paremale, astu vasakule...." Me siis läbi kardina vaikselt vaatasime ja see oli ikka niiiii naljakas, kui poiss püüdis masina käsklustega hakkama saada. Lõpuks saime siis aru, et ta on liiga lühike ja lihtsalt seistes ei saagi seda pilti tehtud. Panime põlvili toolile ja sai pildi tehtud.
Pildistas Triin Künnapas

Beebi Johanna, kes sel ajal oli veidi üle 1 a vana, oli teine, kellega oli keeruline. Üks vahva ametnik tuli aga juurde ning klõbistas küüntega kaamera juures, nii et beebi vaatas otse. Kuigi masin arvas, et pilt ei sobi, siis ametnik arvas, et sobib küll ja saime tehtud.

Peale minu said kõik endale nii passi kui ID-kaardi. Minu ID-kaart veel kehtib. Riigilõiv dokumentide eest olid 195€.

2) Koduõppe avaldus- laste koduõppele jätmiseks tuleb teha avaldus eelmise poolaasta lõpus ehk meie puhul 20.detsembriks. Mul on suur plaan, et teeme lastega enne reisi kõik asjad ära, mis vaja. See tähendab, et kõik see, mida teised lapsed aprillikuu keskpaigast kuni juunini teevad, on meil järgmiste nädalatega tehtud. Lisaks tavapärasele koormusele. Lisaks sellele, et ma ka oma tööd püüan kiirelt valmis saada enne lahkumist. Praegu edeneb see plaan hästi.

Vähemalt üks õpetaja küll ütles, et tal on veidi segadus, mis meiega tegema peaks, sest siiani pole siit nii lapsi läinud. Enamasti, kes on koduõppel, see on pikemalt koduõppel, kuid käib koolis vastamas. Meil aga ajutine. Samas on FBs olemas koduõppe grupp ja selle järgi saan aru, et tegelikult on üle Eestimaa ikka päris palju lapsi pidevalt koduõppel ja päris paljud neist just reisimise pärast.

Pildistas Triin Künnapas
Kuna meil on nii lühike reis, siis ei plaani õpetajatele jooksvalt vastata, ega seal väga palju õppida. Või noh- seal on plaan õppida, aga neid asju, mida siin ei saa. Silmaringi avardada. Perega koos olla.

Hariduse teemal tean, et mõningaid hiljutisi probleeme aitab see reis lahendada. Eile sai aga selgeks, et mõningaid teemasid saab just enne reisi lahendada. Nii et tunne on hetkel laste hariduse suhtes väga hea. Vahepeal oli täitsa lootusetu tunne, kuid nüüd jälle täitsa lootusrikas.


3) ESTA avaldus- kuna läheme 90-päevase ESTA reisiloaga, siis tuli see avaldus teha. See oli päris tüütu täitmine, sest kõigi reisijate kohta tuli sama info kirjutada. Peale selle on meil aadressis ja minu perekonnanimes täppidega tähti, nii et tegelikult nägi sisestatud info suht veider välja.

ESTA avaldused maksavad 14 USD inimese kohta, nii et meie perel läks see kokku 98 USD.

4) Lennupiletid- see on müstika, kui erinevate hindadega on piletid. Uurisin läbi päris palju erinevaid lehekülgi. Siiani pole mul olnud väga ise põhjust pileteid osta. Enamasti olen käinud reisidel, kus keegi teine on kõik ühiselt ära tellinud.

Parima pakkumise leidsin tickets.ee lehelt. Isegi reisifirma enda lehel ei pakkunud sellest paremat pakkumist. See oli minu jaoks üllatus. Praegu näitab lehel, et piletid on tasutud ja väljastatud, nii et ma väga loodan, et meil on siis piletid olemas.

Tänu abivalmile informaatorile sai välja selgitatud ka see, et trompet mahub käsipagasisse. Nii saavad poisid kahepeale ilmselt ühe trompeti kaasa. Eks näis, kas õnnestub sel teemal seal kuidagi targemaks saada. 

5) Kodu väljaüürimine- kuna meie oleme 3 kuud ära, on see hea võimalus mõne teise jaoks 3 kuud maal elada. Mõtlesime pikalt, et kas oleme selliseks variandiks ise valmis, aga see tundus kõige mõistlikum, kuidas kodu ikkagi hoitud oleks.


Millega veel tegelen? 
Pildistas Triin Künnapas
1) Lasteaia avaldus- praegu pole ma veel lasteaiast vastust saanud, et millise avalduse pean tegema, kui lapsed järgmistel kuudel ei tule. Kui see aga selgeks saab, siis tuleb lasteaiast lastele puhkus vormistada.

2)  Reisikindlustus- hetkel võtsin pakkumise ja kogu pere peale näitab hektel 870€. Seda siis iizi.ee lehel. Autokindlustusega on tavaliselt kindlustuse enda kodulehel odavam olnud, kuid reisikindlustuse puhul parima pakkuja BTA lehel minnes ootas mind taas ees hoopis kallim kindlustuspakkumine. Nii et seda alles uurin veel. Kui mõelda, et nüüdseks on mu enda käsi rohkem kui aasta aega haige olnud ja lastel on soodumus õnnetusi teha kõige ebasobivamas kohas ja ebasobivamal ajal, siis reisikindlustus on vajalik.

Kõik soovitused reisikindlustuse kohta on oodatud. 

3) Uute raamatute avaldamine- mu kirjastuse lehelt Heli Kirjastus on näha, et päris mitmed uued raamatud on juba tulemas. Mitmed on aga veel töös. Tahaks enne reisi nii palju tehtud saada kui võimalik, aga no mis teha, kui aasta aja jooksul enamus aega töövõimetu oled (ilmselt vingun selle üle mõnes teises postituses... kui ma ükskord otsustan, et tervise teema on väärt vingumist).

Neil hetkedel, kui mul mitte midagi teha ei ole, uurin Tripadvisor lehelt kohti, mida võiks USAs külastada ja mida teha.

Kas me oleme põnevil?

Ojaaa....

Kas on kindel, et me USAsse saame? 

Usa puhul pole see ilmselt kunagi kindel enne, kui tõesti jala teisel pool tolli maha paned. Aga teeme ära kogu eeltöö, mis meie saame teha, et kõik õnnestuks.

Kas on aega millegi pärast muretseda? 

Oo, ei. Piisavalt palju on enne seda veel teha. 

Ja mulle väga meeldib, et sõbrad on selle uudise levides hakanud külla jõudma. Ausalt, meil on ilmselt plaanis ka üks ühine sünnipäevapidu enne maha pidada... aga pole suutnud veel ühtegi vaba nädalavahetuse päeva leida....  Aga plaan on!

Lähiajal on igatahes suur võimalus, et siit lehelt leiad rohkem infot perega USAs reisimise kohta ning videod leiad meie youtube kanalilt siit: Heli youtube. Tule juba praegu julgelt lehe jälgijaks, siis saad edaspidi teavituse, kui midagi lisame. ***
Foto autor Triin Künnapas
Mina olen Heli Künnapas (37), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja  poliitikust ema viiele lapsele (11a, 9a, 7a, 5a ja 1,5 a).  

Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 

Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod

Minu "sulest" on praeguseks ilmunud 21 raamatut (sealhulgas menukas noortekas "Ütlemata sõnad" ja romantilised jutustused "Jõuluks koju", "Mu koju tood sa" ja "Saatmata kirjad" jne- see oli minu 2017.aasta väljakutse, mille käigus avaldasin ühe romantilise jutustuse üle kuu).
Hetkel juhin ja arendan Heli Kirjastust, mis avaldab mu enda ja nüüd ka  teiste kirjanike raamatuid. Suviti korraldan lastelaagreid. Lisaks siinsele blogile kirjutan lugemisblogi http://midaheliluges.blogspot.com

1 kommentaar: