neljapäev, 13. oktoober 2022

Nüüd olen sünnitanud! Ja laps on Itaalias!

Kas tead, mis tunne on rase olla? 

Algul on särisev õnn-rõõm-ootusärevus. 

Siis hakkab paha. Paham. Kõige paham. Pahim. Kõige-kõige paham. 

See läheb üle. 

Siis hakkab raske. Raskem. Kõige raskem. Raskeim. Kõige-kõige raskem. 

Ja nii jääb. 

Seejärel on käes 38.nädal. Selleks ajaks tead, et oled terve oma elu rase olnud. Mõistad juba, et see beebi ei tule kunagi välja, nii et nii jääbki. Ehk et sel hetkel saad lõpuks aru, et jääd kogu oma ülejäänud eluks rasedaks. 

5-lapseline rasedus

Viimased 2 aastat on olnud üks pikk rasedus. Esialgu oli Tallinna poole liikumise idee äge, särisev ja tegi õnnelikuks. See oli kui äkitselt avastatud võimalus teel, kus nagu enam võimalusi ei paistnud. 

Seejärel hakkas pikk eesmärgi suunas töötamine. Mitme inimesega. Läks raskeks. Ja seejärel veelgi raskemaks. Lastel tuli mitme aasta materjal solfis ise ära õppida. Lisaks kõik muud teemad, mis koolide vahetamisega seostusid.

Lõpuks oligi tunne, et ongi keeruline ja nii jääbki. 

Siis aga tegid lapsed eksamid ära ja said kooli sisse. 

Siis aga tuli alles kohtus selle eest võitlema hakata, et nad õppimiseks õiguse saaksid. No ja siis tuli see esmase õiguskaitse otsus ka ära. Tallinnasse kolimine ja kooliaasta alustamine olid järgmised etapid. Põnevad ja samas keerukaid väljakutseid täis. 

Ehk et oligi 38.nädal - on keeruline, oli keeruline ja nii jääb! 

Võimatu eesmärk

Sel nädalal osalen Edu Akadeemia väljakutsel "Uus algus" (märgilise tähendusega on, et see väljakutse algas 10.10, mis on minu elus läbi aastakümnete olnud suurte muudatuste alustamise kuupäev). Selle käigus pidin sõnastama, et millised on mu uue alguse takistused. Lastega Tallinnasse kolimine on ilmselgelt uus algus. Endalegi ootamatult sain selgeks, et suurim takistus on see, et ma ei tea, kas see üldse on võimalik. Elan projektis, mille puhul ümbritsevad inimesed pigem ütlevad, et see on võimatu. Nii on endal ka keeruline mõista, et kas see kõik üldse saabki õnnestuda. Ja siis nagu elan jälle päeva ... ja järgmise ... ja nagu õnnestub. Seejärel on sisemuses veelgi suurem segadus, et kui kõik ütlevad, et ei saa õnnestuda, kuidas me ikka veel elusad oleme?

Sama, nagu raseduse lõpuks kõik oigavad, et küll sa oled juba kaua rase olnud ja oled nii suur ja miks see beebi sul ikka siis nüüd välja tulla ei taha... 

Sünnitatud!

Eile saatsin lapse Itaaliasse. Üksinda! Või noh, tegelikult koos kooli grupiga. Trompetit mängima. 

Ta pole oma teadliku elu jooksul lendamas käinud (titena ikka käis mõned korrad koos minuga Rootsis). Ükski mu laps pole ilma minuta välismaal käinud. 

Ja mina ... olen täiesti rahulik! 

Õnnelik ... 

Kergendustundega! 

Eile lennujaamast koju sõites tundsin, et ... tehtud! Siis jõudiski see sünnitatuse tunne peale. Teadmine, et kõik ei sõltu enam minust. Mõistmine, et töö, mida oled teinud, on tehtud. Mingi etapp on läbitud ja mingi uus faas on käes. See, mille poole nii kaua olen liikunud.

Rasedana tead, et pead mõtlema, mida sööd, jood, kuidas liigutad, mida sisse hingad, millal hingamata jätad, milliseid emotsioone koged .... no et iga ... IGA tegu ja tegematajätmine mõjutab nii sind, aga ka su last! Seda last, kes on nagu sinu, aga teisalt on ka kõigil ümbritsevatel ootus, et see laps normaalsena välja tuleks ja nad tema olemasolust osa saaksid.  

See #1kooliaastaTallinnas on täpselt selline teekond olnud. 

Eilne taipamine oli aga, et nüüd ongi nad kõik lennus ja minu käest ära. Igaks mureks on nüüd professionaal. Mul on võimalik lapsed suunata sinna, kus on keegi, kes teab, mida teha, et nad õigesti edasi liiguksid. Neil on õigus ja võimalus seda abi saada. Vastutust on võimalik jagada. 

Kõhus oleva beebi puhul pead sa ise aru saama, kas tal on hea või vajab ta arsti. Kui beebi väljas on, siis saavad ka teised öelda, kas tal on hea või vajab ta arsti. See ei sõltu ainult sinu enesetundest. 

Kohene kergendustunne

Sünnitanud teavad, kuidas beebit esimest korda käes hoides ununeb kogu sünnitus. Rasedusest rääkimata. Need 9 kuud on kui õhku haihtunud. 

Minuga juhtus eile sama. 

Jah, ma tean, et minu tööalane ja rahaline hakkamasaamine on nüüd need, mis mõjutavad minu poolt, et kas projekt #1kooliaastaTallinnas saab ka järje ning sellele järje. See on aga asi, mis sõltubki minust ja mu tegudest. See on miski, mille eest saan teadlikult hoolitseda, nagu olemasoleva beebi eest. Päriselt beebile otsa vaadates on lihtsam mõista, kas ta näiteks hingab või mitte. Katsu seda kõhubeebiga teha? Ja mitu korda on iga rase mõelnud, et kas beebi ikka kõhus hingab või on äkitselt endale nabanööri kaela ümber kerinud? (ei hakka siinkohal meenutamagi tunnet, kui sain ühe lapse puhul hiljem teada, et tal oli hiiglapikk nabanöör ...)

Jätkuvalt tean, et selle #1kooliaastaTallinnas-beebi elushoidmine on suur töö, aga ... tänaseks on minu jaoks rasedus lõppenud ja vastutus jagunenud! See on kergendustunne, mille pealt on hulga lihtsam teha asju, mis päriselt minust sõltuvad. 

Samal ajal on see teadmine, et võimalused on rohkemad kui vaid minu võimed. Kordan - hiiglaslik kergendustunne! See annab näiteks võimaluse ka julgemalt saamatu, loll, laisk ja ebakompetentne olla. 

Jätkame matka!

***

Mina olen Heli Künnapas (40), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja koolitajast ema viiele lapsele (13a, 11a, 10a, 8a ja 4 a).  
 
Minu "sulest" on praeguseks ilmunud üle 30 raamatu. Kirjutan noortele, lastele, ajaviiteromaane ning enesearengu teemal. Ehk paberile saavad kõik lood, mille puhul on tunne, et need võiks kellelegi kasulikud olla ning vähemalt mõne inimese maailma kuidagi paremaks teha.
 
Minu kirjutatud raamatud leiad siit: Heli raamatud. 
 
Minu kirjastuses avaldatud raamatud leiad siit: Heli Kirjastuse raamatud.  
 
Raamatutest, mida ise loen, kirjutan lugemisblogis siin: Mida Heli luges.  
Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 


Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod.  

FB grupis Lugedes Rikkaks jagan oma teadmisi ja kogemusi
enesearengu- ja ajajuhtimise teemal. Selles grupis on ka info minu läbiviidavate koolituste kohta. Enesearenguga seotud teemadel olen välja andnud ka mitmeid raamatuid ja märkmikke. Need leiad siit: enesearengu materjalid.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar