Reede, 20. detsember 2019

Kuidas ma 100 raamatu lugemisega ideaalseks lapsevanemaks saan?

Paar aastat tagasi alustasin isiklikku väljakutset ,,Kuidas ma 100 raamatu lugemisega külluseni jõuan". Mõtte sain raamatust, milles kirjutas, et vaid vähesed inimesed loevad 100 raamatut ühel teemal. See tähendab, et kui seda teed, siis jõuad nende väheste inimeste sekka, kes ühest teemast palju teavad. Esimeses väljakutses valisin külluse teema ning olen nende paari aasta jooksul palju edasi arenenud. Minna on veel küll ja küll, aga praeguseks tuldud tee on ka päris pikk.

Viie lapse emana on lapsevanemaks olemine loomulikult minu jaoks ülioluline teema. Ma ei ütle meelega, et see on kõige tähtsam, sest sama oluline on hoolt kanda enda eest, et suudaks lapsevanemaks olla. Samuti eelnimetatud külluse teema on osa lapsevanemaks olemisest, sest kodu, toidu ja riieteta lapsed oleks hooldamata lapsed.

Lapsevanemaks oldud üheteistkümne aasta jooksul olen palju õppinud. Samas olen õppinud seda, et aegajalt töötavad lastega tegelevates asutustes inimesed, kelle lastealased teadmised on hangunud... või ulatuvad vaid mingite piirideni. See tähendab, et lapsevanemal lasub veelgi suurem koorem, et mõista kõike, mis lapsega toimub. See on lõputu töö.

Suurim reegel, mis ma nende üheteistkümne lapsevanemaks oldud aastaga olen õppinud on see, et kui ühe lapse mingi arenguperioodi normaalsused selgeks saad, siis saab ta kohe vanemaks ja liigub järgmisse etappi, mida pead jälle tundma õppima. Ja teine kuldne reegel: sinu teine, kolmas jne  laps käitub samas vanuses kindlasti teisiti, kui eelmine, nii et pead ikka kõike õppima ja uuesti tunnetama hakkama.

Siin tulevadki appi raamatud! Kõik lihtsam viis spetsialistiga kohtuda.

Lastekasvatuse kohta olen aegajalt alati lugenud, kuid nüüd siis otsustasin oma teadmised kiiremini kõrgemale tasemele aidata. Ja üks järjekordne isiklik väljakutse on selleks suur abimees.

Nii loengi nüüd läbi 100 lastekasvatust puudutavat raamatut ja kirjutan need ka siia üles. Pikemad arvustused on mu lugemisblogis. Sinna saad siis, kui klikkad raamatu pealkirjal. Loodan väga, et mõnelgi lapsevanemal on mu loetust samuti kasu. Kui on häid soovitusi, et milliseid raamatuid võiksin lugeda, siis neid ootan alati siia postituse kommentaaridesse!

Minu loetud 100 lastekasvatuse raamatut:

2. 

1. ,,Kui koolis on halb"- Mare Leino - Sellest, et tänapäeval on enamus lapsi kuidagi erilised ning nö normaalseid lapsi on vähe, on palju räägitud. See on ka raamatu ,,Kui koolis on halb" teema. Teost läbivaks näiteks on toodud ühe poisi, Madise lugu. Talle on külge pandud mitmed erinevad sildid eri häiretest. Ta segab pidevalt tundi ja teeb koolis keeruliseks nii õpetajate kui kaasõpilaste elu. Läbi erinevate teemade arutab autor lahti erinevad võimalused, MIKS see nii on. Kuidas on lapse käitumisega seotud tema temperament? Ja õpetajate (ehk koolis võimu omava poole) reageeringud erinevatele temperamentidele? Kuidas mõjutavad õpetajate reageeringud erinevatele temperamentidega laste käitumisele seda, kuidas need lapsed edaspidi käituvad ja kuidas ennast hindavad? Samuti on käsitletud loomulikult kodu ja toitumise mõjusid, spetsialistide õigeaegse abi kättesaadavust jne.


***
Foto autor Triin Künnapas
Mina olen Heli Künnapas (37), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja  poliitikust ema viiele lapsele (11a, 8a, 7a, 5a ja 1 a).  

Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 

Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod

Minu "sulest" on praeguseks ilmunud 21 raamatut (sealhulgas menukas noortekas "Ütlemata sõnad" ja romantilised jutustused "Jõuluks koju", "Mu koju tood sa" ja "Saatmata kirjad" jne- see oli minu 2017.aasta väljakutse, mille käigus avaldasin ühe romantilise jutustuse üle kuu).
Hetkel juhin ja arendan Heli Kirjastust, mis avaldab mu enda ja nüüd ka  teiste kirjanike raamatuid. Suviti korraldan lastelaagreid. Lisaks siinsele blogile kirjutan lugemisblogi http://midaheliluges.blogspot.com

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar