esmaspäev, 29. august 2022

Heli Künnapas otsib 20 tunniks nädalas tööandjat

Tänu elukorralduse muutusele on alates septembrikuust mul täiendavalt pakkuda 20 töötundi nädalas. Hea meelega pakun nende tundide jooksul mõnele vahvale tööandjale oma teadmisi ja oskusi. 

Alustuseks on eelistatav, et suurem osa sellest tööst oleks asukohavaba. Kuna tegutsen nüüd Tallinnas, siis mõne aja pärast saan mõned päevad nädalas Tallinnas kohapeal olla. Septembrikuu algul läheb aga veel veidi aega elukorralduse muutustega harjumiseks.

Mis mul silma särama paneb? 

Kõik ei saa alati teha vaid asju, mis silma särama paneb, aga samas usun kindlalt, et inimesed saavad paremaid tulemusi tegevustes, mis neid kõnetab. 

Minu põnevaimad tööalased tegemised on olnud:

- ajakirjandus - olen läbi aegade kirjutanud arvamuslugudest kuni suhtelugudeni erinevatele ajalehtedele ja ajakirjadele (Nipiraamat, Pärnu Postimees, Nelli Teataja, Õpetajate Leht, Õhtuleht jne)

Minu kirjatükid on näiteks sellised: 

- Mine raamatukokku! - Pärnu Postimees

- Koolihoovis elavad ponid ja lambad - Nipiraamat

- personalitöö - ametlikult tööasin sel alal viimati küll enne laste sündi, kuid töö inimestega on mulle alati meeldinud. Samuti on eraettevõtjana mitmed personalitöö osad ikkagi minu töö osad olnud. Personalitöö-alase kõrghariduse sain Sisekaitseakadeemiast. Uute töötajate leidmine ning just intervjueerimine on personalitöös minu jaoks kõige põnevamad, sest see on mõnus tunnetamine ja sobitamine, et õiged tükid (inimesed) õigesse kohta sobitada. Seadusandluse poolega olen samuti ikka kokku puutunud, nii et seegi tuttav. 

- intervjueerimine (kaamerad!) - mitu kevadet olen läbi viinud intervjuusid noortekirjanikega. Samuti mulle meeldib olla kaamera ees. Eks see on teiste öelda, kas kaamerale ka mina meeldin, aga mulle meeldib. Viimane kogemus oli siin: TV3 saade "Seitsmesed"


- ürituste korraldamine- läbi aastate olen korraldanud erinevaid üritusi, nagu firma suvepäevad (u 400 inimesele), lastelaagrid, koolitused, konverentsid jne. 

- kirjutamine - artiklid on üks osa kirjutamisest, kuid igapäevaselt kirjutan pikemaid tekste raamatutena ning ka lühemaid erinevatele kodulehtedele ja mujale, kuhu vaja. 

- koolitamine - viimasel ajal olen Lugedes Rikkaks OÜ alt läbi viinud ajajuhtimise, kirjastamise, kirjutamise, avaliku esinemise ja esmase rahatarkuse koolitusi. Mulle meeldib inimeste ees olla nii online kui ka täitsa elavalt. Lugejatega kohtumised nii koolides kui raamatukogudes on aegajalt samuti nagu koolitused, sest jõuame teemadega paljude enesearenguküsimuste juurde. Kõige rohkem olen selliste koolituste käigus seisnud umbes 400 inimese ees. 

- ... (midagi muud, mida ma pole veel avastanud või ei oska hetkel välja tuua!) 

Millega olen tegelenud?

Minu haridustee on:
- Sisekaitseakadeemia (halduskorralduse eriala, spetsialiseerumisega personalitööle)
- EELK Usuteaduse Instituut (magistrikraad kristliku kultuuriloo alal)
- Järvamaa Kutsehariduskeskus (kutsetunnistus karusloomakasvatuses)
- Pärnu-Jaagupi Gümnaasium (lõpetatud hõbemedaliga)
- Pärnu-Jaagupi muusikakool (akordioni eriala)

Eelnevad töökohad:
- Scnfil OÜ (personali- ja turundusjuht, u 400 töötajaga telekommunikatsiooniettevõte Pärnus)
- Siseministeerium (üldosakonna kantselei spetsialist)
- Riigikantselei ja Pärnu Linnavalitsus (praktika ülikooli ajal)
- vabakutseline ajakirjanik erinevate väljaannete juures
- kirjanik (rohkem kui 30 avaldatud raamatu autor, avaliku esinemise mõttes on olulised ka kõik lugejatega kohtumised, nii lasteaedades, raamatukogudes kui koolides)
- kirjastaja (Heli Kirjastus OÜ)
- koolitaja (ajajuhtimine, kirjutamine, erinevad enesearenguga seotud teemad, kirjastamine jne)
- õpetaja (Pärnu-Jaagupi Gümnaasium, religiooniõpetus)

Kui arvad, et minu teadmistest ja oskustest võiks su ettevõttele kasu olla, siis ole nii hea ja kirjuta mulle endast ja oma pakkumisest helikunnapas@gmail.com. Seda siis kas kogu 20 tunniks nädalas või ka lühemaks ajaks.

Oodatud on ka mõtted, mis ei lähe küll täpselt siinsete teemadega kokku, aga kus mu teadmised või oskused võiks abiks olla.

Võid julgelt seda infot jagada ka sõbra või tuttavaga, kes võib mu tööandjaks sobida.

 

***

Mina olen Heli Künnapas (40), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja koolitajast ema viiele lapsele (13a, 11a, 10a, 8a ja 4 a).  
 
Minu "sulest" on praeguseks ilmunud üle 30 raamatu. Kirjutan noortele, lastele, ajaviiteromaane ning enesearengu teemal. Ehk paberile saavad kõik lood, mille puhul on tunne, et need võiks kellelegi kasulikud olla ning vähemalt mõne inimese maailma kuidagi paremaks teha.
 
Minu kirjutatud raamatud leiad siit: Heli raamatud. 
 
Minu kirjastuses avaldatud raamatud leiad siit: Heli Kirjastuse raamatud.  
 
Raamatutest, mida ise loen, kirjutan lugemisblogis siin: Mida Heli luges.  
Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 


Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod.  

FB grupis Lugedes Rikkaks jagan oma teadmisi ja kogemusi
enesearengu- ja ajajuhtimise teemal. Selles grupis on ka info minu läbiviidavate koolituste kohta. Enesearenguga seotud teemadel olen välja andnud ka mitmeid raamatuid ja märkmikke. Need leiad siit: enesearengu materjalid.

neljapäev, 25. august 2022

Kirjanikud küsisid kultuuriministrit tasuta raamatulaenutuste jätkumist

Eile oli see päev, kui kogunes töörühm, mille eesmärgiks on, et lugejatele oleks raamatukogudest raamatute laenutamine jätkuvalt tasuta, aga ka kirjanikud saaksid oma töö eest õiglast tasu ning kirjutaksid uusi teoseid, mida lugeda.

Töörühma kuuluvad Tiit Aleksejev (Eesti Kirjanike Liit), Ainiki Väljataga (Eesti Autorihüvitisfond) ning kirjanikud Katrin Pauts, Susan Luitsalu, Kerttu Rakke ja mina, Heli Künnapas. Ilmselt on edaspidi veel mõned inimesed lisandumas. Kuidas see kooslus kokku sai? Ei mingit matemaatikat, vaid kuidagi loomulikult kogunesid inimesed, keda laenutushüvitise teemal muretsema pani ning kes järjest sõna hakkasid võtma. 

Eile jõudsime siis kultuuriminister Piret Hartmani juurde. Vastuvõtt oli ilus, armas ja poliitiliselt korrektne. Ma saan nüüd öelda, et olen kultuuriministeeriumis ka kohvi joonud. Sinna majja ma varem polndki sattunud. 

Kuidas kohtumine möödus? 

Rääkisime ilusti oma mure ära. Meie mõtted olid: 

* lugejatele peab raamatukogudest raamatute laenutamine edaspidigi tasuta olema. Kui hakata kirjanduse rahastamist praegusest enam lugeja taskust rahastama, kannataksid need, kes neid raamatuid ja sellest loetut kõige rohkem vajaksid

* laenutushüvitis on kirjanikele tasu nende töö eest, mitte toetus. Seda makstakse vastavalt seadusele selle eest, et inimesed saavad kirjaniku tööd raamatukogu kaudu tasuta kasutada. 

* praegune laenutushüvitiste süsteem on suht hea, aga selles on puudu kütusest ehk rahast, mis süsteemi elujõulisena hoiaks. See tähendab, et kirjanike töö ei saa õiglaselt tasustatud.

* sama olukorra jätkumine toob kaasa selle, et kirjutavad need, kes muude teenistustega suudavad oma kirjutamislõbu kinni maksta või keda peab üleval keegi, kes suudab kirjaniku "töötamise" kinni maksta (tellitud teosed? - kas see aeg pole meil mitte juba olnud? Mitte, et ma sellest midagi mäletaks ...). Ilmselgelt aga väheneks uute loodavate teoste arv.

*laenutuste arv on üha tõusnud, raamatute tootmine on üha kallimaks muutunud, samuti ka muu elu, mis tähendab, et ongi loogiline, et inimesed üha rohkem raamatuid laenutavad, mitte ei osta kõiki teoseid koju - see tähendab aga, et kirjanike saadav tasu teose kirjutamise eest muutub üha väiksemaks, sest raskuskese liigub raamatumüügi asemel laenutustele. Praegused laenutushüvitisena jagatavad summad on aga naeruväärsed. Seda tunnistasid ka ministeeriumi esindajad.

* rääkides sellest, et lugemine ja raamatute kättesaadavus on oluline, on vaja riigi jõulisemat sekkumist ning suuremat panustamist, mida saabki teha laenutushüvitise kui laenutuste eest makstava töötasu suurendamise teel. 

Mida arvas kultuuriminister ja tema kaastöötajad? 

Meiega koos istus laua ümber peale kultuuriministri veel kolm ministeeriumi esindajat. Kuulsime, et meie mure on arusaadav, mõistetav ning ministeeriumis juba pikka aega teravalt laual olnud.

Kultuuriminister on raamatukogude säilimise eest korduvalt sõna võtnud ning teemat tõstatanud. Tema nägemus on küll raamatukogust kui nö külakeskusest, kus tehakse ka palju muud peale raamatute laenutamise.

Samas tunnistas ministeeriumi esindaja, et varasematel kordadel, kui laenutushüvitiste teemat on tõstatatud, siis on see vaibunud ja suuremat huvi teema vastu pole olnud. 

Kuigi mure oli mõistetav, siis väga palju lootust meile ei antud ja kõlama jäigi põhiliselt see, et sel teemal pole väga palju kisa olnud. 

Rahumeelsed kirjanikud

Kohtumise järel jäi mulle tunne, et praegu ei saa kirjanikud raamatukogudes laenutatavate teoste eest piisavalt tasu sellepärast, et me pole selle eest piisavalt kisanud. Rääkisime hiljem ka teiste kirjanikega, et jah, me oleme pigem tegelenud uute teoste kirjutamisega, mitte eelmiste eest võitlemisega. Eriti kuna seaduses on kirjas, et autorid saavad oma teoste eest õiglaselt tasustatud ning kultuuriminister on ju üks neist, kes selle sama seaduse täitmise eest peaks tegutsema. 

Tänasel päeval on aga selge, et kui soovime, et raamatukogudesse jõuaks ka edaspidi eriilmelisi teoseid erinevatelt kirjanikelt, siis tuleb selle teemaga edasi minna. Kirjanikel tuleb välja öelda, et senine olukord pole elujõuline. Ühe teose loomiseks läheb ikka päris-päris palju töötunde. Honorar on üks osa töötasust, mida saadakse, kuid teost kasutatakse ju aastaid hiljem. Isekirjastajana maksan ma aga esmajärjekorras kinni kõik (tõusnud!) tootmiskulud ning alles seejärel mõtlen honorarile (ma ei tea, kui õige see on, aga see on reaalsus). 

Kõik teised inimesed saavad oma töö eest tasu, kui seda kasutatakse, seega miks ei peaks kirjanikud saama?

Kui toon jälle enda näite, siis minu eelmise aasta laenutuste arv oli 13865. Selle eest sain 1712€ miinus maksud. Kui oleksin need raamatud lugejatele eraldi müünud hinnaga 10€/tk, oleks mu sissetulek olnud 138 650€. Selline pisikene näitekene lihtsalt ... 

Lugejate abi on vajalik

Ministeeriumi esindajad kordasid mitmeid kordi, et sellel teemal pole kisa ning avalikku huvi olnud. Töörühma liikmetena mõistsime, et meil on vaja lugejate abi, kes kinnitaksid, et teema on oluline. Kui laenutushüvitiste reale hetkel riiklikult raha juurde ei leita, viib see uute teoste vähenemise või veel hullem - tasuliste laenutusteni. Kumbki variant pole hea. 

Laenutushüvitiste kaudu saavad töötasu tõesti need kirjanikud, keda loetakse ja kelle teosed lähevad inimesele korda. Seega jagavad lõpuks seda raha lugejad ise oma laenutustega. Nii pole küsimust, et kusagil koridorides jagatakse raha kellegi suva järgi. See on inimeste enda poolt kirjanikele jaotatud raha vastavalt sellele, kuidas autori töö inimesi kõnetab. Nii et saa öelda, et oleks mõistlikum see raha mingisse teise fondi liigutada, et keegi "targem" seda jagaks. Kuna laenutushüvitis on tasu autori teose kasutamise eest, siis lugejad otsustavadki laenutustega, et kelle teoseid nad kasutavad ning kes selle kaudu seda tasu väärib.  

Kultuur kui julgeoleku küsimus

Eriti praegusel ajal on arusaadav, kui räägitakse kaitsekulutuste tõstmisest. Samas on meie kultuur ja haridus need, mis on olulisim enesekaitse, mis saab olla.  Võime osta inimestele ülihead relvad, aga kui nad ei suuda ise mõelda, ega tunne, et on selle riigi ja rahvaga kuidagi seotud, siis mis kasu on üliheast sõjatehnikast? 

Just kultuuri ja hariduse kaudu jõuab inimeseni mõistmine, miks midagi teha ning oskus ennast juhtida. Seega usun, et raamatute kättesaadavus ning nende kvaliteet on ülimalt oluline julgeoleku küsimus ning tuleb nüüd päriselt ära lahendada. 

Lugemine kui eneseteraapia

Alles hiljuti puutusin kokku kirjandusteraapia teemaga ning rääkisin sellest ka oma ühiskirjutamise grupis. Kirjandusteraapia mõte on see, et inimene saab ilukirjandusliku teksti kaudu leida samastumise koha ning seejärel leiab viisi, kuidas oma elus olevaid teemasid või probleeme lahendada. 

See eeldab, et iga inimene leiab endale sobiliku teksti või raamatu, mis teda oma teemadega aitab. See omakorda eeldab, et oleks kirjutatud erinevaid teoseid erinevate autorite poolt. See omakorda eeldab, et need autorid saavad selle eest tasu, et olla võimelised mitmete kuude kaupa ühe teose loomisele keskenduma ning samal ajal ennast või oma lapsi nälga ei suretaks.   

Mida saavad lugejad ja autorid teha?

Kui mõistad, et autorite töö tasustamine ning raamatukogudest raamatute lugejate jaoks tasuta laenutamise säilitamine on oluline, siis siin on mõned viisid, kuidas saad kaasa aidata:

1) töörühma ning teiste huvitatute poolt kirjutame nüüd teemat erinevatel viisidel lahti. Kõige lihtsam viis on, kui jagad meie kirjutatud postitusi  (nagu seda minu postitust!) või artikelid ka oma sõpradele ning ütled sotsiaalmeedias välja, et teema lahendamine on oluline

2) leia tihemini tee raamatukokku ning laenuta oma lemmikautori teoseid, et sellega tema tööd väärtustada ning samas ka näidata, et laenutusvõimaluse säilimine on oluline

3) liitu FB grupiga "Riiklikult tasustatud raamatute laenutamise jätkumiseks!" Selles grupis saame edaspidi jagada kiiremini infot selle kohta, kuidas teema areneb ning millised on autorite või ministeeriumi järgmised sammud. Samas saad sellega näidata, et teema sind puudutab ning et see vajab lahendust. 

Seega kui teema kõnetab, siis tule palun appi, et see ei vaibuks ning lahendus riikliku rahastamise suurendamise näol saabuks. Kindel on ka, et kirjanike töö tasustamine ei tohi tulla raamatukogudele eraldatud raha vähendamisest, sest see lihtsalt liigutaks mure ühest kohast teise. 

Head mõtted, arutelud - kõik on teretulnud! 

Kõige olulisem aga - loe ikka häid raamatuid! 

 

Samal teemal olen varem kirjutanud nii:

26.07.2022 Mis põhjusel ma 1712€ laenutushüvitise saamise pärast kurvastada julgen?

1.12.2021 Kas kirjutamine on päriselt töö ja kuidas saaksid otsustada, kellele kirjanikupalka määrata?

15.06.2019 Päästa (maa)raamatukogud seda külastades!

6.07.2018 Piilu kirjaniku rahakotti ehk minu 9585 tänu 

5.07.2016 Heli Künnapas - Eesti laenutatud autoritest 24.kohal

 

***

Mina olen Heli Künnapas (40), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja koolitajast ema viiele lapsele (13a, 11a, 10a, 8a ja 4 a).  
 
Minu "sulest" on praeguseks ilmunud üle 30 raamatu. Kirjutan noortele, lastele, ajaviiteromaane ning enesearengu teemal. Ehk paberile saavad kõik lood, mille puhul on tunne, et need võiks kellelegi kasulikud olla ning vähemalt mõne inimese maailma kuidagi paremaks teha.
 
Minu kirjutatud raamatud leiad siit: Heli raamatud. 
 
Minu kirjastuses avaldatud raamatud leiad siit: Heli Kirjastuse raamatud.  
 
Raamatutest, mida ise loen, kirjutan lugemisblogis siin: Mida Heli luges.  
Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 


Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod.  

FB grupis Lugedes Rikkaks jagan oma teadmisi ja kogemusi
enesearengu- ja ajajuhtimise teemal. Selles grupis on ka info minu läbiviidavate koolituste kohta. Enesearenguga seotud teemadel olen välja andnud ka mitmeid raamatuid ja märkmikke. Need leiad siit: enesearengu materjalid.

kolmapäev, 24. august 2022

Kuidas saaksid ENÜ noortekirjanduse online raamatuklubis osaleda?

Koroonaaeg tõi ikka häid asju ka. Nimelt suurenes võimalus üle Eesti koostööd teha, sest enam ei pidanud kaugema nurga mehed/naised alati kõikjale kohale sõitma, vaid online kohtumised muutusid normaalseteks. Sa polnud enam laisk või hoolimatu, kui tahtsid kohtumisel online´s osaleda.

See oli ka ilmselt põhjus, miks noortekirjanduse online raamatuklubi sai sündida. ENÜ (Eesti Noorterkirjanduse Ühing) sai aktiivsete noortekirjanike ja raamatukogutöötajate poolt loodud, et populariseerida noortekirjandust, mis muidu laste- ja täiskasvanute kirjanduse vahel kippus vaeslapse rolli jääma.  



Uus hooaeg läks aktiivselt juba nüüd käima! Nimelt on septembrikuu kohtumise raamatu juba välja valitud. Selleks toimus hääletus ENÜ FB lehel. Noortekirjanduse raamatuklubi septembrikuu raamat on minu "Mälestusteta suvi" 1.osa. Kes veel ei tea, siis ilmunud on ka 2.osa, seega ei pea kartma, et alustad sarja, aga edasi lugeda ei saa. Olen väga tänulik kõigile, kes kahe osa vahele jäänud 2 aasta jooksul ilusti ootasid ja mind aegajalt nügisid, et ma ikka raamatu valmis kirjutaksin. 

Raamatuklubi toimub 4.septembril kell 20 zoomis. Link on olemas ürituse FB lehel siin.

Online raamatuklubis saavad kõik osalised siis rääkida oma muljeid, mis raamatu lugemisel tekkisid. Samas kuulata ka, et mida teised arvavad. Praegu on ilusti aega, et raamat läbi lugeda. 

Kuigi praegu räägin enda raamatust, siis raamatuklubi läheb järjepidevalt edasi. See tähendab, et iga kuu algul ilmub ENÜ FB lehele hääletus, kus saab kolme noorteraamatu vahel valida. Seejärel valitakse võitja ning kõigil on paar nädalat aega, et teos läbi lugeda. 

Online raamatuklubi kohtumine on iga kuu esimesel pühapäeval kell 20 zoomis.  

Nüüd pole enam mingit vabandust, et ei saa, ega jõua raamatuklubisse. See tuleb sulle koju kätte, nii et osale ainult. 

Alles hiljuti uurisin ühe artikli jaoks täpsemalt kirjandusteraapia ehk biblioteraapia teemat. Selle käigus sain selgeks, et lugemine mõjub teraapiliselt ka ilma juhendajata siis, kui süvened, loetu üle arutled ja mõtiskled, kas ja kuidas see sind puudutab. Eriti oluline on ka, et millised tunded tekivad. Tasub alati lahti mõelda, et milline osa raamatust ja miks sinus tundeid tekitas. Selle kaudu võid enda kohta midagi põnevat avastada. 

Raamatuklubi aga ongi hea koht, kus koos teistega mõista, mida üks või teine teos võiks tähendada. Nii et tule ja panen ennast kirja septembrikuu online raamatuklubisse, kuid jäta meelde ka, et iga järgmise kuu esimesel pühapäeval on see võimalus üha uuesti ja uuesti. 

Kohtumiseni!

 

***

Mina olen Heli Künnapas (40), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja koolitajast ema viiele lapsele (13a, 11a, 10a, 8a ja 4 a).  
 
Minu "sulest" on praeguseks ilmunud üle 30 raamatu. Kirjutan noortele, lastele, ajaviiteromaane ning enesearengu teemal. Ehk paberile saavad kõik lood, mille puhul on tunne, et need võiks kellelegi kasulikud olla ning vähemalt mõne inimese maailma kuidagi paremaks teha.
 
Minu kirjutatud raamatud leiad siit: Heli raamatud. 
 
Minu kirjastuses avaldatud raamatud leiad siit: Heli Kirjastuse raamatud.  
 
Raamatutest, mida ise loen, kirjutan lugemisblogis siin: Mida Heli luges.  
Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 


Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod.  

FB grupis Lugedes Rikkaks jagan oma teadmisi ja kogemusi
enesearengu- ja ajajuhtimise teemal. Selles grupis on ka info minu läbiviidavate koolituste kohta. Enesearenguga seotud teemadel olen välja andnud ka mitmeid raamatuid ja märkmikke. Need leiad siit: enesearengu materjalid.

esmaspäev, 22. august 2022

Hele Kõrve ja Kristjan Kasearu kontsert Merelaius lõppes mõne jaoks väga vesiselt

Möödunud nädalavahetuse üheks imeliseks kogemuseks oli Hele Kõrve ja Kristjan Kasearu kontsert Merelaiu puhkekülas. Esimest korda nägin Kristjani esinemist live´s juulikuu lõpus Tammistes. See oli nii inspireeriv kogemus, et otsisin seejärel kohe ta järgmise kontserdi info ka üles ning ostsin pileti. 

Seejärel läks aga suvi edasi nii, et mul oli ikka kogu aeg 5 last. Tahtsin aga kontserdit täiega nautida ning üksinda minna. Aja lähenedes oli aga selge, et sel päeval on mul kodus 2 väiksemat last, keda kuhugi maha parseldada ei õnnestu. Suuremad olid samal ajal Võrus puhkpillilaagris.

Teadsin, et tegemist on akustilise kontserdiga. Need on tavaliselt intiimsemad. See tähendab, mitte väga perepidu. 

Eelnevalt olin näinud Kristjani jagatud pilti lavast, kuid ei kujutanud ette, kuidas asi kohapeal välja näeb. 

See tähendab, et mõtlesin korduvalt, et ehk tuleb lihtsalt seekord loobuda ning rahulikult koju jääda. Samal nädalal käisime lastega paaritunnisel puhkpillimuusika kontserdil ja peale esimest tundi muutus seal olukord ikka väga rahutuks. No sellest ka need kartused. 

Jaa, ma olen see vanem, kes esimese lapsega käis alati kõikjal. Püüdsin teda kõigega harjutada. Mida rohkem aga lapsi juurde sündis, seda rohkem õppisin ära, et üksi on ka mõnus kontsertelamusi saada. Samas tean, et selleks, et lapsed oskaks kultuuri nautida, peavad nad seda ju väiksest alates õppima.

Fakt on igatahes see, et lõpuks ikkagi kahe väiksemaga kohale läksime. 

No ja see oli parim otsus! 

Esiteks oli koht selline, et saime rahulikult lastega tagareas olla. Piknikutekil võisid nad rahulikult tantsida, pikutada või ... ka niisama kuulata. Vahepeal oli meil ikka vaidlemist ka, aga üldiselt sain mina samal ajal mõnusalt esinemist nautida. Esinejatest olime aga piisavalt kaugel, nii et neid nad häirida ei saanud.

Kontsert ise ... no lihtsalt väga hea! 

Minu jaoks oli kõige olulisem, et oleksid olemas lood "Romeo ja Julia" muusikalist, sest sellega ma oma lapsed kaasa meelitasin (mitte sellega, et nad peavad vaikselt istuma). Need lood on neile tuttavad ja meeldisid väga. 

Samas oli ka ülejäänud kava küll akustilisele kontserdile kohaselt hõrk ja lendlev, kuid samal ajal tempokas ning särisev. Hoidis kogu aeg erksana, mitte ei lasknud liigselt unelema jääda. Tuttavamaid ja mõned ka veidi võõramad lood. Mõnusalt tasakaalus.

No ja lava küljel merre langev päike ... See oli lihtsalt imeline täiustus kogu kavale.

Hele ja Kristjani omavahelised humoorikad kõnelused tekitasid mõnel hetkel küsimuse, et kas meil on ikka perepidu, aga lapsed ilmselt õigel kohal kõrvu ei kikitanud. Esinejate omavaheline hea klapp aga muutis õhkkonna väga soojalt mõnusaks ja koduseks. Ei olnud tunnet, et "tuleme ja teeme teile mingid lood ära!", vaid pidevalt oli tunda, et esinejatel endal on ka meie ees hea olla (ükskõik, kas see nii ka oli, aga sellise tunde igatahes kuulajana sain).   

Meeldejääv on kindlasti Hele ja Kristjani saabumine ... paadiga... lauldes "Tuulevaiksel ööl". No olgu- seda on ehk veel nähtud. Aga seda, et esinejad pärast kontserti ära ujuvad ... pikas kleidis ... triiksärgis-vestiga ... Hmm, mina pole midagi sellist varem näinud. Nii et selle eest küll 10 puntki (või 12? Mis meil see Eurovisiooni eelarve oli?). Aga no ma päriselt mõtlesin kogu aeg, et kuidas Helel sellest imeilusast kleidist kahju ei ole ... Esinejate jaoks lõppes see kontsert seega väga vesiselt.

Merelaiu Puhkeküla pakkus ka imelise võimaluse oma kontsertelamust kinnistada. Heade muusikakogemustega on tihti see, et naudid ilu ära ja siis ... astud plärtsti reaalsusesse. Seal saime aga peale kontserdi lõppu mere äärde jalutada, veel päikese loojumist nautida, enne seda esinejatega koos pilti teha, teiste kontsertikülastajatega kogemusi vahetada. Selline mõnus ja aeglane väljaastumine, mis aitab kuuldut seedida, endasse talletada ja samas tavaellu edasi minna. 

Autoni jõudes pidin küll endalt küsima, et milliseid lapsi ma siin kasvatan- Johanna nuttis mere äärest tulles, et tema ei lähe enne ära, kui on veel laulja-Kristjaniga rääkinud ja talle öelnud, et läheb pärast poodi jäätist ostma. Kas neil ei pidand teismelisena sellised fänniemotsioonid tulema? Minu Christian käis aga ütlemas, et laulja-Kristjan nägi "Romeo ja Julia" etenduses teistsugune välja. Olen Christianile püüdnud rääkida, et teda ennast polnud olemaski, kui see muusikal tehti, aga no ta vist jätkuvalt väga ei suuda mõista, et inimesed aastate jooksul "veidi" muutuvad. Õnneks pole see aga lapsele kuidagi šokk, aga oli piisavalt oluline teema, et ta tahtis selle ära märkida. 

Meie kogemus on seega, et Merelaiu Puhkekülas on võimalik väikeste lastega ka intiimsel akustilisel kontserdil käia, sest koht võimaldab erineva motiveeritusega külastajatel teineteist häirimata muusikaelamusi saada. Hele ja Kristjani kooslus on aga nii mõnusa omavahelise toimimise ja kõlaga, et neid kuulaks hea meelega ka edaspidi. 

Järgmisel korral Tõstamaa kanti minnes lubati meile ka ekskursioone ja juhendatud ringirändamist ning mingil hetkel kindlasti ka selle ägeda pakkumise sisse kasseerime.

 

***

Mina olen Heli Künnapas (40), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja koolitajast ema viiele lapsele (13a, 11a, 10a, 8a ja 4 a).  
 
Minu "sulest" on praeguseks ilmunud üle 30 raamatu. Kirjutan noortele, lastele, ajaviiteromaane ning enesearengu teemal. Ehk paberile saavad kõik lood, mille puhul on tunne, et need võiks kellelegi kasulikud olla ning vähemalt mõne inimese maailma kuidagi paremaks teha.
 
Minu kirjutatud raamatud leiad siit: Heli raamatud. 
 
Minu kirjastuses avaldatud raamatud leiad siit: Heli Kirjastuse raamatud.  
 
Raamatutest, mida ise loen, kirjutan lugemisblogis siin: Mida Heli luges.  
Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 


Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod.  

FB grupis Lugedes Rikkaks jagan oma teadmisi ja kogemusi
enesearengu- ja ajajuhtimise teemal. Selles grupis on ka info minu läbiviidavate koolituste kohta. Enesearenguga seotud teemadel olen välja andnud ka mitmeid raamatuid ja märkmikke. Need leiad siit: enesearengu materjalid.


teisipäev, 16. august 2022

Kuidas ise raamatut kirjastada?

Suvi on hea aeg, et ära teha kõik plaanid, mis on pikalt kusagil mõttes olnud, aga pole nendeni jõudnud. No näiteks minu käest küsitakse pidevalt, et kuidas ise raamatut kirjastada. See tähendab, et paljude inimese soov ja unistus on ise oma raamat avaldada. Suve jooksul tegin sel teemal ka mitmed online koolitused. 

Nendeni viis mind kohtumine Kristi Saarega, kes ütles, et on küll inimesi, keda huvitab kirjutamine ja kirjastamine. Just seetõttu julgesingi need koolitused välja käia. 

Kirjutamisega on see, et praegu panen kokku juba kolmandat gruppi inimesi, kes minu juhendamisel kuu aega järjest oma raamatu käsikirjaga tegelda tahaksid. Septembrikuu grupiga saad liituda siin: Ühiskirjutamise kuu

Senised ühiskirjutamise kuud on tõestanud, et isegi, kui sa täpselt tead, kuidas ja mida teed, siis koos teistega grupis tegutsedes on hoopis teine asi. Kui sa aga vaid unistad oma raamatu kirjutamisest ning üldse ei tea, mida teha, siis sel juhul on ühiskirjutamise grupp veelgi rohkem sinu jaoks. Suletud FB grupis omavahel suheldes näed, et teistelgi on samad mured ja kahtlused. Igapäevaselt jagan mina videoid oma teadmiste ning kogemustega ning need on siiani osalejaid väga kõnetanud. 

Olen rääkinud klassikalistel teemadel, et kuidas saada enda jaoks ülevaade tegelastest ja tegevuskohtadest, kuidas loo struktuur üles ehitada, kuidas üle saada kirjutamiskrambist jne. Samas jagan ka õpetusi, et mida teha selleks, et keegi su raamatut lugeda ei tahaks ning sa enam sõnagi kirjutada ei suudaks. Ehk siis pahupidi soovitusi. 

Suurel määral tegeleme ka enesekindluse teemaga, sest mõtted, et "kes olen mina, et raamatut kirjutada?" ja "kes küll peaks tahtma minu raamatut lugeda?" kerkivad ühel või rohkematel kordadel pähe ilmselt nii algajale kui ka kogenenumale kirjutajale. 

Käsikiri valmis, siis ongi järgmiseks teemaks kirjastamine. See tähendab siis samme, mis on vaja teha käsikirjaga selleks, et sellest saaks paber- või e-raamat.

Isekirjastamisega on nüüd aga nii, et sellest on olemas videokoolitus, mis kestab 1h 8 min.Vajadus selleks jõudis minuni seepärast, et inimesed kirjutasid ja soovisid koolitusel osaleda, kuid ühele ei sobinud üks, teisele aga teine aeg. Nüüd on minu õpetused olemas nii, et igaüks saab endale sobival ajal videokoolituse läbida. 


Videokoolitusel "Kuidas ise raamatut kirjastada?" käingi läbi kõik sammud, mis on vaja kirjastades ära teha:

- leida toimetaja

- teos illustreerida, küljendada, kujundada

- tegeleda turundusega

- otsustada, milliseid materjale trükkimisel kasutada ning leida õige trükikoda

- suunata raamat poodidesse

- tellida digiraamatu tegemine

- planeerida rahavooge, sest kirjastamises on rahade liikumine päris aeglane

Koolituse käigus jagan oma kogemusi ja ka möödalaskmisi, millest siis tasub mööda minna ning mida mitte korrata. No näiteks seda, kuidas ma raamatupoodide ladudes lugemispäevikutele triipkoode kleepisin. 

Lindistatud koolituse hind on 25€ ning selle tellimiseks palun kirjuta helikunnapas@gmail.com. Seejärel saadan tasumise info. Soovi korral saad ka arve firmale. Selleks saada ettevõtte andmed, kellele arve teen. 

Kui sul on plaan ja unistus ise oma raamat välja anda, siis videokoolitus "Kuidas ise raamatut kirjastada?" on täitsa õige koht sellega alustada.

 

***

Mina olen Heli Künnapas (40), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja koolitajast ema viiele lapsele (13a, 11a, 9a, 8a ja 3 a).  
 
Minu "sulest" on praeguseks ilmunud üle 30 raamatu. Kirjutan noortele, lastele, ajaviiteromaane ning enesearengu teemal. Ehk paberile saavad kõik lood, mille puhul on tunne, et need võiks kellelegi kasulikud olla ning vähemalt mõne inimese maailma kuidagi paremaks teha.
 
Minu kirjutatud raamatud leiad siit: Heli raamatud. 
 
Minu kirjastuses avaldatud raamatud leiad siit: Heli Kirjastuse raamatud.  
 
Raamatutest, mida ise loen, kirjutan lugemisblogis siin: Mida Heli luges.  
Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 


Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod.  

FB grupis Lugedes Rikkaks jagan oma teadmisi ja kogemusi
enesearengu- ja ajajuhtimise teemal. Selles grupis on ka info minu läbiviidavate koolituste kohta. Enesearenguga seotud teemadel olen välja andnud ka mitmeid raamatuid ja märkmikke. Need leiad siit: enesearengu materjalid.


reede, 5. august 2022

Miks on ühel inimesel vaja kolme (3!!!) instagrami kontot?

Kui sa pealkirja õigesti lugesid, siis said aru, et täna ei räägi ma sellest, kas instagram on elu või mitte. No et kas oled olemas, kui sul seal kontot pole või mitte.

Tänane teema on kolm instagrami kontot. Kolm erinevat. Kes veel ei minestanud, siis teema on järgmine: alates eilsest leiad instast sellise konto, nagu @lugedesrikkaks. 

Oi, kui kaua ma istusin selle idee otsas, et kas on ikka vaja ja miks jne. Eile käis mingi klõps ära ja Tallinna retkelt koju jõudes sai konto tehtud. 

Nüüd on mul instas hallata @helikunnapas , @helikirjastus ja @lugedesrikkaks

Suurusehullustuse selgitus on lihtne - raha! Ehk minu huvi raha ning rahatarkuse vastu. See üha kasvab. Mida rohkem teemaga tegelen, seda põnevam on. Tahaks kogu aeg teistega ka ägedaid rahanippe ja mõtteid jagada. 

Enda instas aga räägin oma igapäevastest tegemistest, kirjutamisest, loetud raamatutest, kirjastamisest, üldisemalt elust ja ka enesearengust.

Heli Kirjastuse lehel muidugi raamatud, raamatud, raamatud...

No ja nii oligi raha seal vahel kuidagi kodutu. FB grupis Lugedes Rikkaks jagan enesearengu ja rahatarkusega seotud mõtteid. Sealt välja väga palju pole neid jaganud. Ei sobinud nagu teistele lehtedele. See on see keeruline teema, et kui tegeled mitme valdkonnaga, siis on oht liiga laiali vajuda. 
 
Uus leht annabki võimaluse selgemaid piire tõmmata ja mu mõtted ning tegevused rahatarkuse entusiastina konkreetsemalt ka instas ühte kohta koguda. 
 
Instagram on tegelikult minu jaoks üldse suht uus nähtus. Olen seal ammu olemas, aga aktiivsemalt tegutsenud alles lühikest aega. Lugude tegemised hakkasid pihta umbes siis, kui avastasin, et @kristiinvesteerib jagab igapäevaselt insta lugudes niiiii palju ülihäid ja tasuta nõuandeid. Selle avastuse peale hakkasin õhtuti lapsi magama pannes Kristi lugusid vaatama ning varsti ka ise katsetama. Jätkuvalt juhtub mul seal kummalisi asju, sest ma ikka alati ei tea täpselt, mida ma teen, aga ... enam vähem on ikka asi juba kontrolli all, et asjad, mida teen, toovad soovitud tagajärgi. Kindlasti on aga asju, mida ma ei tea ja seepärast ka ei tee.   

Aga noh ... nüüd on mul 3 kontot, millega õppida ja loodetavasti jälgijatelt ka tagasisidet saada.
 
Mõte "Lugedes rikkaks!" tähendab aga jätkuvalt ikka ka seda, et lugemisele peab järgnema tegutsemine. Niisama vaid lugedes ei juhtu midagi. Samas jäi alles hiljuti ette minu suure lemmiku Jim Rohni mõte, et: "Inimesed, kes ei loe, on võrdsed nendega, kes ei oskagi lugeda!" Mõtlemapanev, eks?  

Oma uuel kontol jagan rohkem mõtteid ka raamatutest, mis mu enda jaoks on rahateel olulised olnud. Aga kindlasti ei jää ma vaid raamatutarkuse juurde, vaid juttu ikka ka sellest, et mis loetuga peale hakata.

Äge on ka see, et selle kontoga jälgin ise teisi rahatarkuse jagajaid ning nende uued postitused ei kao seinal Harry Style´si videode vahele ära, vaid tulevad kõik järjest. Väga värskendav ja mõnus. Ja samas, kui mul on vaja jälle Harryt näha, siis tuleb lihtsalt teisele kontole tagasi minna (ee... väike selgitus, et ... esiteks ma ei tea täpselt, miks ja kust Harry Style´si videod mu kontole tulema hakkasid, aga ilmselt on need seotud sellega, et tõlkija käest tuli hiljuti raamatu "The Idega of You" käsikiri, mis seega Heli Kirjastuses varsti ilmub ja mille inspiratsiooni autor väidetavalt just Harrylt sai).

Nii et kui teema kõnetab, siis instas leiad mind siit @lugedesrikkaks

Lugemise ja tegutsemiseni! 

***

Mina olen Heli Künnapas (40), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja koolitajast ema viiele lapsele (13a, 11a, 9a, 8a ja 3 a).  
 
Minu "sulest" on praeguseks ilmunud üle 30 raamatu. Kirjutan noortele, lastele, ajaviiteromaane ning enesearengu teemal. Ehk paberile saavad kõik lood, mille puhul on tunne, et need võiks kellelegi kasulikud olla ning vähemalt mõne inimese maailma kuidagi paremaks teha.
 
Minu kirjutatud raamatud leiad siit: Heli raamatud. 
 
Minu kirjastuses avaldatud raamatud leiad siit: Heli Kirjastuse raamatud.  
 
Raamatutest, mida ise loen, kirjutan lugemisblogis siin: Mida Heli luges.  
Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 


Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod.  

FB grupis Lugedes Rikkaks jagan oma teadmisi ja kogemusi
enesearengu- ja ajajuhtimise teemal. Selles grupis on ka info minu läbiviidavate koolituste kohta. Enesearenguga seotud teemadel olen välja andnud ka mitmeid raamatuid ja märkmikke. Need leiad siit: enesearengu materjalid.

neljapäev, 4. august 2022

Tagasi kooli ... või miskit ... ehk pillilaager!

Nüüd see on käes - eile oli täiesti "Tagasi kooli!" tunne. 

No selline, et sa pead üles leidma-otsima kõik asjad, mida terve suvi (1,5 kuud) vaja ei olnud ja lapsed on ootamatult vale kasvu olemasolevate riiete ja jalanõude jaoks jne. 

Tegelikult oli siis asi selles, et lõpuks jõudis kätte selle suve esimene pillilaager. Kuna see on ka ettevalmistus kooliaastaks, siis oli selline uuesti vormi ajamise tunne küll. 

Minu kõige suurem hirm oli ülikond. No et kas see ikka läheb veel lapsele selga. Veel läks, aga need suvised laagrid on ka viimased, kus ta sellega käia saab. See oli alles mõned kuud tagasi, kui tähelepanelikud kõrvaltvaatajad ütlesid, et ma olen oma vanematest poegadest lühem ... või noh, et nemad on minust pikemad. Nii ongi minu lähinädalate küsimus see, et kust ma otsin alates 172... 175 cm inimestele mõeldud ülikondi? Ilmselt mitte lasteosakonnast? Ma pole meesteosakonnas siiani väga shoppamas käinud. Ilmselt tuleb need teed endale nüüd selgeks teha, sest 13- ja 11-aastane endale ilmselt ise ülikondi ostma veel ei lähe. Aga nad näevad ülikonnas ikka ülilahedad välja (eriti laval). 

Lapsi laagrisse saates oli mõnus kergendustunne ka. Kui suvel oli minu kohustus tegeleda sellega, et lapsed teaksid, mis on pillid ja noodid ja pillid/noodid üheskoos, siis nüüd (loodan, et õpetajad seda ei loe!) on see ... noh, vastutus on mujale lükatud. Jaa, ma tean, et lapsed tulevad laagrist tagasi ja siis ütlen jälle mina (üüüülimalt entusiastliku häälega) "Käes on harjutamise aeg!" ja ... Kusjuures tegelikult nad lähevad küll. Ja isegi suvevaheajal oli tegelikult päevi, kus nad täitsa ise harjutama hakkasid. Muidugi hästi töötas ka süsteem, et "Kui pilli ära harjutad, siis saad Xboxi/telefoni jne (kus on lastekaitse silmad!!!).

Kui nüüd mõni püüab siit kohe leida tüliõuna, et "Näe, lapsed ei harjuta iga päev vabatahtlikult!", siis lohutan, et täiskasvanud ei tee ka alati asju, mida teavad, et on õige ja hea ning tulevikuks vajalik. Isegi, kui nad tahaksid neid teha. Oma unistustes. Ikka ei tee. Väline motivaator on hea asi, mille abil endale häid harjumusi sisse viia ning seejärel kinnistada. Nii et julgen jätkuvalt tunnistada, et jah, mu laste jaoks olen tihti ikkagi mina väline motiveerija, kes nad harjutama saadab. Aga kui laps juba pilli taga on, siis tegutsevad ikka ise. Ja kui mitmepäevane järjest harjutamine sisse saada, siis lähevad lihtsalt ikka ise ka. Märksõna on järjepidevus!

Pillilaager on alati motiveeriv. Seal on lapsed koos omasugustega. Sellistega, kes kõik teevad sama asja. Seal pole küsimus, et "Aa, sa mängid mingit pilli?", vaid "Mis lugu sina mängid?" jne. Teadmine, et sa oled normaalne, on laste jaoks ülimalt oluline. Sõpradega samade asjade tegemine on tähtis. Lapsevanemana pole minu asi leppida sellega, et lapsed teevad samu asju, mida sõbrad ning püüda nende tagajärgedega tegeleda, vaid aidata lastel leida sõbrad, kes teevad samu häid asju, mida mu enda lapsed. Ehk vahe on selles, kas lepid etteantuga, võid suunad mängu. 


Eilsel Viljandi Pauluse kirikus kontserdil istudes mõtlesin sellele, kuidas aasta tagasi samal kontserdil oma last tagareas kuulasin ja lihtsalt nutsin. Kurbusest. Vaatasin teisi lapsevanemaid ja mõtlesin, et miks kõigi teiste laste vanemad toetavad nende huviharidust, leiavad selleks võimaluse. Minu omad aga pidid enda huvihariduse pärast kartma, muretsema, millestki ilma jääma. See tundus nii ülekohtune ja vale. Laste suhtes ebaõiglane. Aasta ajaga on aga paljugi muutunud ning olulised võitlused peetud. Selgeks on saanud, et sa ei saa ilma jääda millestki, mida nagunii olemas ei ole. Nii oli eile lihtsalt puhas rõõm oma suvest veidi roostes last kuulata ning teada, et kui see juba ilus oli, siis mis veel edaspidi võimalik on. See on alles algus. 

Eilse kontserdi suur pluss oli muidugi ka see, et mu laps mängis esimesena ära. See tähendab, et ei mingit närvitsemist ja ootamist. Sain rahulikult ülejäänud esinejaid kuulata. Tegelikult pole see laps närvitsemiseks põhjust andnudki, sest laval on ta suht kindel. Aga mind ajabki närvi just see, et näen, et tema kord läheneb ja ta üldse ei valmistu ja ei ... närvitse ... ja ... No ilmselgelt olen mina selle lapsega koos esinemiseks valmistudes nõrgim lüli. Edaspidi aga palungi õpetajal lapsele õpetada lugusid, mis sobiksid kontserdi algusse, sest siis ma saan paremini ülejäänud etteasteid nautida. Eks ole ... nii see käibki ju?!?

Lugedes tagasisidet, mida mitmetelt inimestelt instagramis jagatud eilse esinemise video kohta sain, süda helises. Oleme käinud õiget teed. Õiges suunas.

Ja nii ongi ...

***

Mina olen Heli Künnapas (40), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja koolitajast ema viiele lapsele (13a, 11a, 9a, 8a ja 3 a).  
 
Minu "sulest" on praeguseks ilmunud üle 30 raamatu. Kirjutan noortele, lastele, ajaviiteromaane ning enesearengu teemal. Ehk paberile saavad kõik lood, mille puhul on tunne, et need võiks kellelegi kasulikud olla ning vähemalt mõne inimese maailma kuidagi paremaks teha.
 
Minu kirjutatud raamatud leiad siit: Heli raamatud. 
 
Minu kirjastuses avaldatud raamatud leiad siit: Heli Kirjastuse raamatud.  
 
Raamatutest, mida ise loen, kirjutan lugemisblogis siin: Mida Heli luges.  
Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 


Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod.  

FB grupis Lugedes Rikkaks jagan oma teadmisi ja kogemusi
enesearengu- ja ajajuhtimise teemal. Selles grupis on ka info minu läbiviidavate koolituste kohta. Enesearenguga seotud teemadel olen välja andnud ka mitmeid raamatuid ja märkmikke. Need leiad siit: enesearengu materjalid.

esmaspäev, 1. august 2022

5 suveraamatut, mida veel sel suvel võiks kindlasti lugeda

Eile arutasime ühes seltskonnas, et milline see eestlaste kõige puhkuselisem kuu siis on. Kuidagi on jäänud mulje, et juuli on see aeg, mil kõik eestlased puhkavad, kuid samas on üha rohkem just august olnud kuu, mil suvest viimast võetakse. 

Nii pole ka lugemissuve puhul miski veel kadunud. Terve kuu on aega, et saada ägedaid lugemiselamusi ning raamatutest endale tükiks ajaks mõnusad kogemused kaasa võtta. Siit tulevad ka minu soovitused, milliseid raamatuid võiks sel aastal kindlasti veel lugeda, enne kui sügisene ajakava ning kiired tegemised taas pihta hakkavad. 

Heli 5 suveraamatute soovitust on sellised: 

1. KOLME PÄRNA SALADUS (Heli Künnapas) 

See on täitsa suveraamat. Minu esimesed müstilised katsetused. Siiani kirjutasin realistlikke teoseid, kuid see oli esimene, milles on ka puudesse vangistatud vaimud ning pahatahtlikud nõiad, jälgedeta kirikumehed jne. Öösiti raamatut kirjuades jätsin mõned kohad ikka vahele, sest vahepeal oli endal ka hirmus, aga ... tegemist on ikka lasteraamatuga. 

"Kolme pärna saladus" peategelasteks on äsja maale kolinud 12-aastane Sten ja 10-aastane Egert ning nende sõbrad. Poisid lahendavad müstilisi juhtumeid, kuid vahepeal tutvuvad ka maaelu ning erinevate talu juures tehtavate töödega. Värskelt maale kolinud laste jaoks on päris mitmed tavapärased maaelu osad üllatuslikud. Näiteks saavad poisid teada, et teleekraanil udupehmena tunduvate lambatallede vill ei tundu katsudes sugugi nii udupeen. 

Raamatus on mustvalged pildid, mille joonistas Kairi Laur. 

 

2. HOMME ON KA PÄEV (Heli Künnapas)

Kairitil on hea töökoht ministeeriumis, suur maja, elukaaslane, koer. No nagu kõik, millest ta aastaid unistanud oli. 

Ootamatult viivad teed ta tagasi kodusesse Nootsa alevikku, kus tuleb minevikule silma vaadata. Kohtumine inimesega, kellel kunagi ta elus oluline roll oli, paneb naise kogu oma elule teise pilguga vaatama. 

Kairitil tuleb otsustada, kas see, mis kõigile unistusena tundub, on tegelikult unistuste elu ka ta enda arvates või tuleks tal hoopis midagi muuta. 

See on minu esimene romaan, mis jõudis romaanikonkursil äramärgitud teoste hulka ning  mille esmatrükk ilmus 2013.aastal. 

 

3. MÄLESTUSTETA SUVI, 2.osa (Heli Künnapas)

Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada sellest, et selles raamatus suvest üldse juttu polegi. See on noorteraamat, mille 1.osa tegevus toimus suvel. Sellest ka 1.osa pealkiri. Noorteraamatu 2.osa aga algab sügisel ja lõppeb kevadel, nii et täitsa suvevaba teos. 

Selles raamatus läheb edasi Brenda ja Richardi lugu ning nende probleemide lahenemised ning isiklikud arengud. Brenda jaoks on jätkuvalt oluline keskkonnakaitse teema, Richardil tuleb otsa vaadata minevikule, mida varjutas lapsena kannatatud perevägivald. 

Selle kõige keskel on veel küsimus, et mis noorte omavahelisest suhtest saab. Kas nad mõlemad soovivad seda suhet? Kas on selleks valmis? Kas see võiks üldse toimida või on mõlema poolt ees takistused, mis ei lasegi noorte vahel normaalsel suhtel areneda?

Siiani on raamat saanud väga head tagasisidet, nii et julgen küll jätkuvalt öelda, et seda raamatut tasub lugeda (no ja enne võiks muidugi ikka 1.osa ka läbi lugeda). 

 

4. SÜDAME ÕIGE KUJU (Jenn Bennett)

Bennett on kindlasti üks minu lemmik noorteraamatute autor. Ta kirjutab nii kaasahaaravalt. Ta tegelased on omapärased ja huvitavate hobidega. Armastuslood tema raamatutes arenevad loomulikult ja samas ülimalt kirglikult. Need on realistlikult kohmakad ning samal ajal ülimalt kaasahaaravad.  

Selle raamatu peategelasi ühendab kirg joonistamise vastu. Üks väljendab ennast tänavakividele jäädvustatud graffiti läbi, teine paneb paberile anatoomiliselt korrektseid kehaosasid, mille joonistamiseks käib laibakuuris ... Ja selle kõige ümber areneb siis ka väga kaasahaarav armastuslugu.

Loomulikult on kaasatud erinevad saladused. Sisse tuuakse ka vaimse tervise teema. Üks ülimalt mõnus, emotsionaalne ning kiirelt kulgev suvelugemine. 

 

5. EBAÕIGLANE (Heli Künnapas)

Suvi on küll paljude jaoks puhkamise aeg, kuid kõik ei oska puhata. Reelika on üks neist. Tema jaoks on töötamine kindlasti lihtsam kui puhkamine. 

Pool aastat pärast lahutust läheb ta siiski nelja-aastase tütrega sõbranna juurde rannakülla, sest tunneb, et peab seda tütre jaoks tegema. Särtsakaid olukordi tekitab naabruses elav Paavo, kellel on kõige kohta midagi öelda. 

Kõrvaltvaatajate jaoks on kiirelt selge, et Reelika ja Paavo vahel lendab sädemeid. Samas jõuab minevik aga mõlemale järgi. Mida see tähendab ja kas ja kuidas on võimalik minevikus toimunu lahendada? 

Kas ühe inimese õnn tähendab seda, et see on kellegi teise suhtes ebaõiglane? 

Ebaõiglusega peavad tegelased päris korduvalt igatahes kokku puutuma. 

***

Sellised on suveraamatud, mida olen ise kirjuanud või kirjastanud ja mida julgen soovitada. 

Kas mõni neist on sul loetud? 

Kuidas tundus? 

Kas ja kellele julgeksid isegi neid soovitada? 

 

***

Mina olen Heli Künnapas (40), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja koolitajast ema viiele lapsele (13a, 11a, 9a, 8a ja 3 a).  
 
Minu "sulest" on praeguseks ilmunud üle 30 raamatu. Kirjutan noortele, lastele, ajaviiteromaane ning enesearengu teemal. Ehk paberile saavad kõik lood, mille puhul on tunne, et need võiks kellelegi kasulikud olla ning vähemalt mõne inimese maailma kuidagi paremaks teha.
 
Minu kirjutatud raamatud leiad siit: Heli raamatud. 
 
Minu kirjastuses avaldatud raamatud leiad siit: Heli Kirjastuse raamatud.  
 
Raamatutest, mida ise loen, kirjutan lugemisblogis siin: Mida Heli luges.  
Tule liitu ka meie facebooki lehega Minu ilus elu maal. Siis saad edaspidigi kohe teada, kui midagi uut ja vahvat teeme! 


Youtube´s on meie videod siin: Heli Künnapase videod.  

FB grupis Lugedes Rikkaks jagan oma teadmisi ja kogemusi
enesearengu- ja ajajuhtimise teemal. Selles grupis on ka info minu läbiviidavate koolituste kohta. Enesearenguga seotud teemadel olen välja andnud ka mitmeid raamatuid ja märkmikke. Need leiad siit: enesearengu materjalid.